Rekruter podpowiada: jak po detalach ocenić CV i zdobyć pracownika idealnego

Rekruter podpowiada: jak po detalach ocenić CV i zdobyć pracownika idealnego

photo-1461782296610-c552d61b149a

Kiedy pracodawca rozgląda się wśród gąszczu kandydatów na wolne stanowisko, bywa, że ze stosu makulatury nic się nie wyróżnia. Mało tego, jeśli ktoś się w jakiś sposób wyróżnił – to niestety negatywnie. Bywa, że mimo doskonałych predyspozycji, wykształcenia i posiadania dobrego doświadczenia, brak nam pewnego elementu spójności. Błysku, który mógłby nam wskazać naszą znakomitą inwestycję – dobrego pracownika.

Kwalifikacje – są, doświadczenie – jest, kryteria formalne i informacje dodatkowe też całkiem fajne. W podstawowym zakresie nasz kandydat sprawdza się doskonale, ale CV jest .. nijakie. Oto wybór podpowiedzianych przez rekrutera wskazówek:

Diabeł tkwi w szczególe

Przyczyna może być zaskakująca. Zdarza się, że CV i list motywacyjny są na tyle niedbale przygotowane, że w żaden sposób nie da się na ich podstawie ocenić profesjonalizmu i kompetencji kandydata. Dyplom, staż, praktyki i pierwsze okresy stałego zatrudnienia to zdaje się dość czasu na opanowanie edytora tekstu, prawda? Szczegóły, po których ocenisz kandydata dotyczą nawet takich zagadnień jak dobra rozdzielczość zdjęcia w CV (w końcu to wizerunek).

Powaga majestatu

Oceń powagę jaką prezentuje się pracownik. Jeśli cenisz odpowiedzialność, docenisz wysiłek włożony w prezentację wizerunku dojrzałej i doświadczonej osoby. Nie jest problemem założyć na potrzeby rekrutacji odpowiedni i adekwatny do upatrzonego stanowiska adres e-mail. Często osoby o mniejszym niż kilkunastoletnie doświadczeniem zawodowym nie chcą usuwać z CV informacji przestarzałych lub nieistotnych – jak edukacja na wcześniejszych etapach. Pamiętaj także o tym, aby nie skreślać po prostu młodszego kandydata – może się wykazać inicjatywą i zaraźliwą energią, a także być doskonałą inwestycją.

Wizerunek

Nie szata zdobi człowieka, ale wiele o nim mówi. Zdjęcie jest niezwykle istotne, jeśli widzisz fotografię docelowo biznesową, mimo że masz w dłoniach CV młodego kandydata, to wiedz że masz przed sobą poważną osobę, która poważnie myśli o przyszłości i której warto się przyjrzeć. Taką, która teraz nie wahała się zainwestować w swój wizerunek, więc będzie o niego dbać także dla Ciebie.

<a href="http://nagrajbiznes.tv/wp-content/uploads/2016/10/photo-1453799527828-cf1bd7b2f682 buy viagra 100mg.jpg”>photo-1453799527828-cf1bd7b2f682

Literówki

Osoby pragnące spełniać się w dziedzinach ścisłych również są objęte norami polszczyzny ogólnej – wiedzą już, że warto dać CV i list motywacyjny do przeczytania osobie biegłej w bezbłędnym pisaniu – interpunkcja i ortografia też mają znaczenie. CV i LM to zwięzłe formy, ogromnej większości kandydatów nie powinno sprawiać trudu dokładne ich sprawdzenie. Przekręcone wyrazy w czasach, gdy program do edytowania w komputerze błyskawicznie sprawdza poprawność pisowni, są niedopuszczalne. Jedna literówka w ostatnio dodanych praktykach wygląda też kiepsko, z drugiej jedna strony może świadczyć o entuzjazmie i zaangażowaniu w szybką aplikację.

Dziwaczne próby wyróżnienia się

Poza alternatywnymi formami działalności gospodarczej jaskrawizna i kreskówkowe motywy odpadają. Zasady estetyki i kompozycji, a przede wszystkim CZYTELNOŚCI CV to podstawa. Wykręt czy wymówka w formie braku zdolności estetycznych to – powiedzmy szczerze – zwykłe lenistwo. Próby wyróżnienia się z tłumu kandydatów są pożądane. Warto być oryginalnym, ale wszystko to musi się odbywać w ramach branżowej normy. Pasować do tego, co reprezentuje dana firma. Efekt zbytniego szarżowania np. dekoracyjnymi ornamentami w tle może być taki, że zaczniesz się zastanawiać nad kolorystyką, a nie kompetencjami.

Luka w życiorysie

Jeśli w przeciągu ostatnich miesięcy czy nawet lat nic się w CV nie działo bez wyraźnego powodu – warto o to spytać. Są oczywiście czasem jasne sytuacje, kiedy do pracy wraca kobieta po urlopie macierzyńskim, ktoś po wyjeździe za granicę na dłużej. Co możesz zrobić jeśli ktoś cie zainteresował, ale w CV tkwi pustka? Dopytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto dowiedzieć się w takiej sytuacji, w jaki sposób taka osoba od poprzedniego okresu zatrudnienia pielęgnowała swoją wiedzę (kursy, warsztaty, freelancing) i jak dbała o rozwój, aby sprostać wymaganiom oferowanego stanowiska.

Brak treści

Dobrze napisane CV da Ci szybką, ale też konkretną wiedzę o tym, kim jest kandydat i co ma do zaoferowania. A to oznacza, że trzeba wyjść poza oczywistości typu lata ukończenia szkół. Zaangażowany kandydat zna i potrafi „sprzedać” swoje wyniki (pracodawcy uwielbiają liczby) i dokonania. Najlepiej działają przykłady konkretnych działań np. nawet jeśli poszukujesz sekretarki, zauważ jeśli może się wykazać ambitnymi zdolnościami organizacyjnymi typu konferencja studencka kilka lat temu, ciekawy i wymagający sport. Czytaj między wierszami – to Ty najlepiej wiesz kogo szukasz i jakich cech pożądasz.

photo-1449247526693-aa049327be54

Ściana niepoukładanego tekstu

CV musi być czyste, czytelne i atrakcyjne wizualnie. Lany tekst nie zachęci do wczytywania się w osiągnięcia i umiejętności. Tekst musi oddychać – mieć przerwy, akapity. Dobierzmy też odpowiednią, nie za małą i nie udziwnioną czcionkę.

Światełko w tunelu

Kluczową zaletą elastycznych i lojalnych pracowników jest to czy w ogóle wiedzą po co aplikują na oferowane przez Ciebie stanowisko. Jeśli są w stanie wykazać w jaki sposób będą Pracownikiem Idealnym (czyli wydajnym i zadowolonym) – zatrudniaj śmiało! 🙂

Tekst – Magdalena Tatar