Pomysły na biznes muszą być autentyczne

Pomysły na biznes muszą być autentyczne

Co sprawia że jedne pomysły zmieniają świat a inne odchodzą w zapomnienie? Co zrobić aby pamięć o tym co robisz nie zginęła w jednej sekundzie?

Ludzie tak często mają problem z wyceną swoich usług, nie wiedząc że uniknęli by tego tworząc usługi szyte na miarę. Bo klienci przestaną liczyć się z pieniędzmi jeśli tylko twoja usługa rozwiąże ich problem. Tak więc pomysł na biznes powinien być zgodny ze współczesnymi trendami – nawet jeśli wydają się one komuś nieco szalone i niszowe, to powinny zaspakajać faktyczne potrzeby odbiorców. Pomysł nie musi być genialny, ale powinien być autentyczny.
Autentyczność w biznesie pozwala na wiele. Nie dość, że jesteś sobą w tym co robisz, to jeszcze wyróżnia Ciebie i Twoje usługi. Wtedy Twoja marka staje się nie do podrobienia. I co najważniejsze pozwala docierać do właściwych odbiorców, twoich idealnych klientów. Uwierz mi, że autentyczność na moc. 

W poniższej tabeli przestawiamy zestawienie firm, które miały wpływ na nasze dzisiejsze funkcjonowanie. Ponadto, wielu z nas wydaje się, że czas największych odkryć za nami., że stworzenie oryginalnego pomysłu na biznes jest niemożliwe – „każdy pomysł już powstał” i „wszystko zostało już wymyślone”. Tym czasem, nowoczesna technologia i ogromna wiedza naukowców sprawiają, że możliwości jest coraz więcej – o czym świadczą przykłady firm z dzisiejszych czasów. Każda z firm zmieniających dzisiejszy świat przedstawiona w tabeli wykorzystuje genialne, potrzebne pomysły i swoją innowacyjność do tworzenia pozytywnych zmian społecznych lub środowiskowych. Należy również pamiętać, że wiele innowacji to często bardzo małe usprawnienia – genialne w swojej prostocie pomysły lub gadżety, które ułatwiają codzienne życie. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie inspiracją dla wielu przedsiębiorców i pobudzi Waszą kreatywność.

Warto także odwiedzić stronę www.kickstarter.com, żeby zaczerpnąć inspiracji. Jest to crowdfundingowa strona, umożliwiająca zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnych projektów.

 Kiedyś  Dziś
Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska

Była korporacją, która zrzeszała angielskich inwestorów. Jej działalność zapoczątkowała angielska królowa Elżbieta I. Działała od 1600 do 1858 roku, głównie na terenie dzisiejszych Indii, Azji Południowo-Wschodniej i na Dalekim Wschodzie. „Często określa się, że to właśnie Kompania Wschodnioindyjska stworzyła brytyjskie panowanie kolonialne w Indiach i zapoczątkowała penetrację Chin przez Brytyjczyków. W latach swojej świetności odpowiadała za połowę światowego handlu i po części ukształtowała obraz globalnego rynku.” A. Stanek

Otis Elevator Company

Amerykańskie przedsiębiorstwo, które od 1853 roku produkuje windy i ruchome schody.
Firma umożliwiła człowiekowi budowę wieżowców i drapaczy chmur. Otis Elevator jest jednym z największych producentów wind i ruchomych schodów. Na świecie działa ok. 2,5 urządzeń tej firmy m.in. w największym budynku świata Burj Khalifa, wieży Eiffla czy Empire State Building.

Standard Oil

W swojej epoce najpotężniejszy koncern USA i największa firma wydobywająca, przetwarzająca i sprzedająca ropę naftową (95% rynku). Firma została założona przez Johna D. Rockefellera w 1870r., którego później uczyniła pierwszym miliarderem na świecie. Jej monopol zakończył się wraz z decyzją sądu o podziale na 33 mniejsze firmy.

AT&T

Wynalezienie telefonu w 1877 roku przez Alexandra Grahama Bella przyczyniło się do powstania tej firmy. Swego czasu AT&T była monopolistą, pośredniczyła w każdej rozmowie telefonicznej. O jej podziale na mniejsze firmy również zadecydował sąd.

General Electric

Założona w 1892 r. przez Thomasa Edisona i trzech wspólników. W pierwszej połowie XX w. odmieniła życie milionów ludzi przez wynalazki takie jak – toster, lokówka, zmywarka. W laboratoriach General Electric opracowano rozwiązania, które umożliwiły wynalezienie lasera, lampy LED oraz elektrowni atomowej.

Ford

Henry Ford swój pierwszy samochód skonstruował w 1896 r. Siedem lat później założył firmę – Ford Motor Company, która miała produkować tanie samochody dostępne dla klasy średniej, na masową skalę. W 1908 r. został zaprezentowany Model T. W ciągu 10 lat połowa samochodów w Ameryce pochodziła z tej firmy. Fordowi zawdzięczamy także automatyzację produkcji – to on wprowadził do swoich fabryk taśmę.

Xerox. 

W laboratoriach tej firmy powstały wynalazki, które zrewolucjonizowały nasze życie – komputer osobisty, interfejs graficzny i myszkę.

Pan American (Pan Am)

Firma, która spopularyzowała latanie. Swego czasu największe amerykańskie linie lotnicze (zbankrutowały w 1991 r.)

 

Warto przytoczyć też firmy takie jak
McDonald’s która dała nam fastfood
Walmart sieć sklepów detalicznych, która odmieniła zakupy
wszystkim znane Google, bez którego nie wyobrażamy sobie internetu.

 HabiTec

Habitec produkuje wysokiej jakości biurka, krzesła z drzewa eukaliptusowego do angielskich szkół. Firma angażuje lokalne społeczności do sadzenia nowych drzew. 20% pracowników Habiteca to byli żołnierze, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności.


Epitrack

Firma identyfikuje ryzyko wystąpienia epidemii lub choroby na danym obszarze. Robi to za pośrednictwem platformy crowdsourcingowej. Użytkownicy opisują swoje dolegliwości, a na podstawie zgromadzonych danych firma jest w stanie szybciej przekazać służbom ratunkowym niezbędne informacje. Dzięki Epitrack zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia ogniska choroby.
 Conceptos PlasticosPrawdziwa rewolucja recyclingowa. Firma przekształca odpady z trudnego do usunięcia tworzywa sztucznego na materiał budowlany. Materiał ten może być wykorzystywany nawet do budowy stałych mieszkań.

Coolar

Coolar tworzy lodówki zasilane ciepłą wodą, podgrzewaną ciepłem słonecznym. Ten innowacyjny system chłodzenia umożliwia utrzymywanie szczepionek i lekarstw w odpowiedniej temperaturze. Lodówki te ratują życie w regionach, w których nie ma dostępu do sieci energii.

Local Alike

Platforma internetowa pomagająca podróżnym doznać najbardziej autentycznych doświadczeń. Firma współpracuje z lokalnymi mieszkańcami Tajlandii i tworzy turystykę opartą na lokalnych wspólnotach, pozwalającą zachować miejscową kulturę. Dodatkowym plusem jest stały dochód dla społeczności.

Spośród liderów innowacji możemy wymienić rynkowych potentatów takich jak  Microsoft, Google, IBM, Dell, Intel, Cisco, Samsung oraz start-upy, Giganci często wykupują też start upy, jeśli dostrzegą w projekcie potencjał.

Warto zwrócić uwagę na perspektywiczne technologie takie jak druk 3D, w który inwestują takie Intel czy Dell. Za pomocą druku 3D możliwe jest już wytwarzanie całych, skomplikowanych produktów – np. broni palnej (firma Defence Distributer).

„Zawrotna kariera, jaką zrobiły drony w dziedzinie wojskowości, doczekała się swojej kontynuacji na gruncie gospodarczym. Według Drone Project rynek ten wzrośnie o ponad 90 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.” T. Gutkowski. Amazon i Alibaba testują sprzedaż online za pomocą dronów. W przyszłości mają one pomagać w dostarczaniu przesyłek, w walce z przestępczością, monitorowaniu bezpieczeństwa, ratownictwie wodnym oraz znaleźć zastosowanie w rolnictwie i przemyśle. Facebook ma w planach dostarczać internet za pomocą wielkiego drona.

Przełomową innowacją, która nie tylko zmienia, ale także ratuje życie jest nanotechnologia w medycynie. Nanomedycyna i biotechnologia to dziedziny nauki, w które najchętniej się inwestuje oraz szerokie pole dla działań start-upów takich jak: Nanofiber Solutions, Avails Medical, Drop Diagnostics, CerMed, czy BioNanovations. Nanotechnologia wykorzystywana jest w farmakologii, w walce z nowotworami, w regeneracji uszkodzonych narządów takich jak wątroba, trzustka a nawet serce. Co więcej, umożliwia skuteczniejszą diagnostykę i ciągły monitoring stanu zdrowia pacjenta.

 

 

 Źródła

T. Gutkowski, Technologie, które zmienią świat

A. Stanek, 17 firm, które zmieniły świat

10 oryginalnych pomysłów na biznes

27 start upów które zmieniają świat na lepsze

Źródła zdjęć z grafiki

 

Designed by Freepik

  • Klaudia Kubaczyńska

    Lubię ludzi autentycznych, zafascynowanych i lubiących to co robią, bo to widać po tym jak się angażują, że chcą i że lubią, od takich ludzi powstają najlepsze rzeczy, choć czasem proste 🙂

  • Inspirujące i takie prawdziwe 🙂