Ludzie potrzebują niekonwencjonalnych przestrzeni – wywiad z Michałem Kochańskim

Ludzie potrzebują niekonwencjonalnych przestrzeni – wywiad z Michałem Kochańskim

 

Dorota Pawelec: Czym się zajmuje serwis LETSPACE.pl? Wiem, że jest to katalog przestrzeni do wynajęcia, ale co was wyróżnia wśród innych tego rodzaju przedsięwzięć?

Michał Kochański: Często zastanawialiśmy się, dlaczego w internecie jest mnóstwo miejsc, które pozwalają wynająć mieszkanie, dom albo garaż, a brakuje takich, które pomogą w łatwy sposób znaleźć przestrzeń na sesję fotograficzną, wystawę, pracownię czy na imprezę.

Byliśmy po prostu zmęczeni wyszukiwaniem potrzebnych nam przestrzeni do pracy, zabawy, czy przechowywania przedmiotów poprzez standardowy podział spotykany na portalach z ofertami wynajmu nieruchomości. Brakowało miejsca, w którym moglibyśmy wybierać z pośród niestandardowy kategorii.

Potrzebowaliśmy czegoś co ułatwi nam w jednym miejscu znaleźć kuchnię na sesję fotograficzną, mieszkanie na pop-store, albo poddasze na pracownię malarską. Brakowało nam takiego miejsca gdzie znaleźlibyśmy te wszystkie przestrzenie o nietypowym przeznaczeniu.

Tak pojawił się pomysł na Letspace.

BABKĘ wynajmiesz w Warszawie na event, targi, sesję foto, wystawę, koncert, konferencję i pokaz mody.

D.P.: Czy tego rodzaju oferta cieszą się dużym powodzeniem? Jak klienci reagują na LETSPACE.pl?

M.K.: Po wdrożeniu strony odzew jest bardzo dobry. Słyszałem opinię od kilkuset osób. Każdy komu opowiadam o tej idei jest – lekko mówiąc – „zajarany” tym pomysłem.  Na pewno jest bardzo dużo miejsc, przestrzeni, które nadają się na Letspace. Dwa dni temu, na Facebooku napisał do nas Pan, który zapytał, czy może dodać barkę na Wiśle. Bardzo ucieszyłem się, że jest taki pomysł, bo właśnie o takie przestrzenie nam chodzi.

D.P.: Czym się zajmujesz na co dzień? Czy to pierwszy biznes?

M.K.: Zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem stron internetowych. Pracuję jako freelancer.

D.P.: Wynajem przestrzeni kojarzy się z kilkumiesięczną umową i kaucją. Czy możesz opowiedzieć o swoim modelu biznesowym?

M.K.: Pomysł jest prosty, ale nie chcę na razie wszystkiego zdradzać. Bieżącym trendem jest model polegający na wynajmie na konkretne godziny, czy dni znany z AriBnB, czy Peerspace. My nie chcemy ograniczać użytkowników i zmuszać ich do określania w jakich dniach przestrzeń jest dostępna i w jakiej konkretnie cenie za godzinę. Załóżmy że ktoś ma lokal na pop-store, który chce wynająć na 2-3 miesiące, taki model wykluczał by dodanie takiej pozycji na Letspace. Dlatego skłaniamy się ku rozwiązaniom  znanym z portali ogłoszeniowych.

D.P.: Do kogo skierowana jest oferta LETSPACE.pl?

M.K.: Grupą docelową są na pewno ludzie kreatywni, szukający niebanalnych rozwiązań. Typowych portali ze podziałem na dom, mieszkanie, działkę jest mnóstwo, ale jako społeczeństwo szukamy też innych przestrzeni. Bardzo popularne stały się eventy, gdzie ludzie potrzebują i poszukują nietypowych przestrzeni. Stąd pomysł, żeby stworzyć narzędzie, które by w tym pomogło.

Lokal znajdujący się w parterowej części zabytkowej Kamienicy Spółki Akcyjnej Przemysłu Metalurgicznego z końca XIX wieku, w którym na co dzień działa galeria sztuki współczesnej PROPAGANDA.
Industrialne i minimalistyczne wnętrze pozwala na organizację: konferencji, planów zdjęciowych, kameralnych pokazów mody, prezentacji, szkoleń, warsztatów, wydarzeń kulturalnych.

D.P.: Czy jest coś do czego przykładaliście szczególną wagę przy realizacji projektu?

M.K.: Z wykształcenia jestem grafikiem, na co dzień zajmuję się komunikacją wizualną, a przy tworzeniu identyfikacji wizualnej bardzo ważna jest dla mnie prostota. Bardzo zależy nam na tym, żeby ktoś wchodząc na stronę, szybko orientował się, o co chodzi. Stawiamy na wizualną i językową przejrzystość. Bardzo zależy nam na tym, żeby strona zarówno wizualnie, jak i technicznie była na najwyższym poziomie.

Powierzchnia biurowa Speakeasy Office zlokalizowana w Warszawie przy ul. Foksal.

D.P.: Co jest największym wyzwaniem w tym projekcie?

M.K.: Największym problem jest kwestia promocji, dotarcie do potencjalnych klientów – do tego potrzebne są fundusze.

Trudne jest także tworzenie prostego i czytelnego języka strony, tak żeby idea serwisu była zrozumiała dla przyszłych użytkowników.

D.P.: Jaki macie pomysł na budowanie społeczności wokół marki?


M.K.: Chcielibyśmy niedługo otworzyć podstronę na Letspace, z krótkimi artykułami architektów, fotografów, osób kreatywnych o naszym pomyśle. Bardziej filozoficzne teksty, będące inspiracją dla osób, które wchodzą na stronę. Na razie, na Letspace możemy znaleźć przestrzenie z Warszawy. Tworzymy w tej chwili bazę kontaktów z całej Polski.

Healthy as hell. Kameralna kawiarnia z przytulnym, loftowym wnętrzem. Drewniane meble z odzysku. Możliwość zmiany aranżacji. Imprezy i warsztaty do 20 osób.

D.P.: Czy myślicie również, by wyjść z pomysłem za granicę?

Chcemy odpalić stronę po angielsku, żeby otworzyć się na anglojęzycznych klientów. Oczywiście naszym marzeniem jest to aby na stronie zaistniały przestrzenie z innych krajów.

D.P.: Pytanie potencjalnego użytkownika: w jaki sposób można dodać swoją przestrzeń?

M.K.: Wchodzisz na stronę, gdzie jest zakładka „Dodaj przestrzeń”. Nie musisz nawet zakładać konta. Jeżeli ktoś doda przestrzeń, a będzie chciał ją usunąć – wystarczy, że do nas napisze. W formularzu, podaje się nazwę, wybiera kategorie, w których ma być dodana przestrzeń, galerię zdjęć, opis, cenę za godzinę/dzień lub miesiąc i przestrzeń jest na stronie.

D.P.: Czego się nauczyłeś budując swój pierwszy start-up?

M.K.: Podejmowania decyzji. Decydować i stawić małe kroki. Nie odkładać pomysłów na później, po prostuje je wdrażać. Zawsze można coś poprawić zmienić, ulepszyć. Ale dopóki pomysł jest w moje głownie, nie ma żadnego znaczenia. Liczą się małe kroki.

D.P.: Dziękuję Ci za rozmowę i życzę sukcesów. To bardzo ciekawy pomysł.

Rozmawiała Dorota Pawelec

 

Michał Kochański, urodzony w 1989. W latach 2009-2013 studiował na wydziale Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtwórca i założyciel portalu LETSPACE.pl. Zajmuje się projektowaniem oraz wdrażaniem stron www. Mieszka i pracuje w Warszawie. Pracował dla takich klientów jak Values, Appendix, ISCG, SZCZ. Interesuje się sztuką, designem, architekturą oraz technologią.

Jak działa Letspace?

Letspace to platforma, dzięki której w łatwy sposób podzielisz się swoją nietypową przestrzenią z innymi. Dzięki wielu nietuzinkowym kategoriom takim jak: na event, na warsztaty, na pop-up store, pod gołym niebem, loft, czy industrial dokładnie określisz to czym jest i do czego może służyć miejsce, którym dysponujesz.

Letspace pozwala odkryć miejsca na nowo, w zupełnie nowy sposób i dotrzeć do osób które ich potrzebują oraz chce pobudzać wyobraźnie użytkowników, podpowiadać im w jaki sposób mogą nadać nowe znaczenie miejscu, którym dysponują. Chce pomóc odkrywać przestrzenie, wydobywać z nich ukryty potencjał i pokazywać je innym.

D