Jakie formy wybrać tworząc CONTENT?

Jakie formy wybrać tworząc CONTENT?

Dzięki kreatywnej strategii content marketingowej możesz bezpośrednio rozmawiać z odbiorcami, nienachalnie i skutecznie wpływać na ich decyzje zakupowe, zwiększać wiedzę o grupie docelowe, zwiększać zasięg komunikacji marketingowej i budować stałe relacje oparte na zaufaniu.

Content marketing  polega na publikacji przydatnych i atrakcyjnych treści, w celu przyciągnięcia, zdobycia i zaangażowania ściśle zdefiniowanej grupy docelowej. Jest to o tyle ważne, że ilość użytkowników Internetu w Polsce to 25,7 mln, a w skali całej Europy 584 mln (dane z 2015 – ta liczba stale rośnie). Jak w tej masie odnaleźć tych ludzi, którzy interesują się twoim produktem/usługą, a jak tych, którzy jeszcze nie wiedzą jak to co oferujesz jest im potrzebne?
Kolejna kwestia to narzędzia które użytkownicy wykorzystują do komunikacji. Możemy wymienić tu gigantów tworzących swoiste ekosystemy wymiany informacji – Google, Facebook, YouTube, Twitter, Pinterest, Instagram, Snapchat – gdzie twórcy informacji mieszają się z konsumentami.

Jakie formy możemy wybrać tworząc CONTENT?

Podstawowym podziałem treści jest podział na trzy kategorie: teksty, wideo i zdjęcia/grafiki. Formy te mogą się wzajemnie uzupełniać i tworzyć nowe rodzaje contentu.

Tekst

Tekst jest najbardziej popularną formą, stosowaną najczęściej jako forma komunikacji – dlaczego? Wiąże się z niskimi kosztami wytworzenia. Koszta oscylują w granicach od kilku do kilkuset złotych za 2000 znaków. „W zależności od kraju, w którym chcielibyśmy rozpocząć nasze działania, te ceny zmieniają się wprost  proporcjonalnie do konkurencyjności danego rynku i poziomu PKB. Im bardziej rozwinięty rynek mediów, tym koszty są większe. Po jednej stronie są takie kraje, jak Polska czy Rosja, gdzie koszt wysokiej jakości artykułów zaczyna się od 12 zł za 2000 znaków , a po drugiej – kraje takie jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, gdzie koszt podobnej jakości tekstu sięga kilkudziesięciu euro czy dolarów.” Koszt zależy również od tematu. Im bardziej temat jest specjalistyczny – tym cena jest wyższa. Cena  zależna jest także od ilości autorów. W krajach o wysoce rozwiniętym marketingu internetowym dostępnych jest wiele narzędzi w modelu SaaS (Sofrware as Service), które umożliwiają zakup treści.
Następną zaletą tekstów jest ich rozpoznawalność przez wyszukiwarki internetowe. Wyszukiwarka określa tematykę danej strony na podstawie statystyk i miejsca usytuowania.  Tekst jest głównym czynnikiem, który wpływa na przypisywanie do strony www poszczególnych słów kluczowych. Jeśli odpowiednio umieścimy w ramach struktury tekstu najbardziej popularne wyrazy, to zwiększymy prawdopodobieństwo pojawienia się naszej strony w wynikach wyszukiwania na pozycjach, które gwarantują ruch. By urozmaicić tekst i sprawić by był bardziej atrakcyjny wizualnie, często wzbogacamy go w grafiki, infografiki, wideo. Te formy nie są zrozumiałe dla algorytmów wyszukiwarek internetowych.
Forma tekstu ma też wady – tekst rzadko pozwoli nam się wyróżnić (może wyróżniać nas jedynie nietuzinkowa stylistyka lub bardzo wysoka wartość merytoryczna). Z użyciem samego tekstu z pewnością nie zbudujemy przewagi konkurencyjnej. Kolejną wadą tej formy jest to, że teksty wymagają od odbiorcy skupienia i czasu. Obraz jest przetwarzany przez mózg do 60.000x szybciej niż płaski tekst.

Wideo

Rok 2017 nie bez powodu został okrzyknięty rokiem wideo. Wideo marketing staje się jedną z wiodących strategii dzięki takim serwisom jak YouTube. Wg. danych z serwisu Alexa – YouTube jest drugim na świecie pod względem liczby użytkowników narzędziem.
Koszty wideo są zróżnicowane – od najtańszych form charakterystycznych dla YouTuberów do wysokiej jakości, kosztownych produkcji reklamowych. Tym pierwszym wystarczy telefon z możliwością nagrywania w Full HD, dobry pomysł i charakterystyczna postać. Warto zapoznać się z Top 100 światowych YouTuberów – KLIK
i rankingiem top 10 w Polsce- KLIK.
Tego typu podejście nie jest możliwe dla wszystkich. Nie jest to najlepsze rozwiązania dla dużych, poważnych firm np. branży bankowej. Dla takich fitm o dużym budżecie właściwe są profesjonalne reklamy przygotowane z całą ekipą filmową.
Popularne są również cykle edukacyjne – dostarczasz swoim odbiorcom przydatne treści. Np. Rand Fishkin z cyklem White Board Friday – co piątek zdradzający tajniki pozycjonowania stron www. Idealnie trafiają do odbiorcy, ponieważ są w przystępnej formie i niosą ciekawą dla nich treść.  Leroy Merlin wypuścił filmiki instruktażowe np. „Układanie paneli podłogowych” lub „Jak wykonać”. „Prosta forma połączona z czytelną wizualizacją kolejnych czynności dała tysiące odsłon, a co za tym idzie, tysiące wartościowych kontaktów z marką Leroy Merlin.”
Podobną specyfikację mają podcasty. Podcast jest formą internetowej publikacji filmowej w postaci odcinków, często z wywiadami – wypuszczanych regularnie. Zwykle wywiady tworzone są w sposób, który znamy z telewizji – prowadzący rozmawia z popularną z danej branży osobą. Cykle łączone są często ze sztandarowym wideo i uzupełniają je. Wykorzystanie podcastów ma sens tylko do branż, w których jest możliwe nagranie wypowiedzi niezależnych i wiarygodnych specjalistów/autorytetów.

Zdjęcia/grafiki

Niskie koszty pozyskania zdjęć lub grafik, czasami ich brak (darmowe zdjęcia stockowe – 21 stron z niesamowitymi zdjęciami stockowymi) – powoduje, że  są to powszechne stosowane rodzaje treści.  Należy pamiętać, że 90% informacji wysyłanych do mózgu to obraz. Treści z grafikami mają 95% odsłon więcej niż te bez. Dodatkowo, posty na Facebooku z grafikami angażują użytkownika 2,3x bardziej niż sam tekst. Zamieszczając grafiki estetyczne, o spójnym charakterze kreujemy wizerunek marki i utrwalamy go w świadomości odbiorcy.

 

 

Wszystkie wymienione typy mogą łączyć się ze sobą. Poniżej  zestawienie różnych form content marketingu wraz z krótkim objaśnieniem:

Matryca marketingu treści pokazuje różne rodzaje treści nałożone na dwie przecinające się osie.
Pierwsza oś pozioma (czerwona), biegnie od lewej do prawej i pokazuje rodzaje contentu począwszy od tych, które mają przyciągać uwagę, do tych coraz bardziej sprzedażowych.
Druga oś, pionowa (czarna) i wskazuje treści od najbardziej emocjonalnych do tych najbardziej racjonalnych. Przecinające się osie dzielą treści na cztery grupy: treści rozrywkowe, inspirujące, racjonalne i przekonujące.
Treści rozrywkowe – odwołują się do emocji, służą komunikacji z odbiorcami na poziomie emocjonalnym. Mają na celu kontakt użytkownika z marką – nienachalnie pozostawać w pamięci odbiorcy. Zastosowanie mają tu lekkie, przyjemne formy, które wciągają użytkowników do interakcji np.konkursy, memy.
Treści inspirujące – są bardziej sprzedażowe, ale również odwołują się do emocji. Mają cechy sprzedażowe – treści mają inspirować odbiorcę do zakupu np.forum, referencje.
Treści edukacyjne – budują świadomość i oddziałują racjonalnie na odbiorców. Odbiorcy poszerzając swoją wiedzę, otrzymując ciekawą, interesującą dla nich treść budują pozytywną świadomość i utrwalają wizerunek marki. Mogą to być np. artykuły, podcasty, infografiki, wideo z instrukcją obsługi produktu.
Treści przekonujące – odwołują się do racjonalnych pobudek konsumentów, komunikacja odbywa się przy użyciu racjonalnych argumentów. Mają przekonywać odbiorców do zakupu. Przykładem treści przekonujących mogą być np. case studies, wersje demo.

 


Źródła:
Formy i rodzaje content marketingu – consider.pl
Designed by Newelement / Freepik

  • Mam wrażenie, że już kilka ostatnich lat było ogłaszanych „rokiem video”, ale dopiero teraz faktycznie widzę większe zmiany – przede wszystkim ogromny wzrost popularności relacji na żywo na Fb i Instagramie. To też odwrót od idealnej jakości – kiedy każdy większy jutuber ma idealnie dopracowane filmy, rozpikselowany Fb live jest powiewem świeżości i normalności 🙂

  • janielka

    Jesli chodzi o teksty, uwielbiam te pisane, ale lubię tez filmy. Bardzo chętnie oglądam wszelakie filmy instruktażowe np na youtube

  • a ja ciągle wzdrygam się przed zamieszczaniem filmików na yt. Chyba faktycznie trzeba będzie zacząć 🙂 ale najpierw muszę rozejrzeć się za ciut lepszym sprzętem.

  • U mnie narazie sam tekst, ewentualnie zdjęcia lub grafiki. Przymierzam się do video, ale nadal mam trochę oporów 😉