Jak zbudować startup internetowy?

Jak zbudować startup internetowy?

Jednym z sposobów na zaistnienie ze swoim pomysłem w sieci jest stworzenie  strony internetowej. Dla programisty lub projektanta interfejsów zbudowanie strony internetowej jest bardzo proste. Jednak, większość ludzi nie wie na czym polega budowanie stron.

Jak zbudować internetowy Startup?

Najważniejszym pytanie jakie w tym przypadku należy sobie zadać to „Jak mogę wykorzystać szablon modelu biznesowego i model Customer Development w celu sprawdzenia, czy na moim pomyśle można zbudować firmę?”

● Musisz wiedzieć czym jest Customer Development.

„Customer Development to czteroetapowy proces porządkujący poszukiwania powtarzalnego i skalowalnego modelu biznesowego” Steve Blank – „Podręcznik Startupu”

Model Customer Development opracowany przez Steva Blanka

„Customer Development stawia na poznawanie faktów poprzez ciągłe interakcje z klientami. Jej stosowanie ma zapobiegać budowaniu produktów, których klienci nie chcą lub nie potrzebują i tym samym eliminacji marnotrawstwa czasu i pieniędzy.  Jej nieodłącznym elementem jest proces ciągłego uczenia się – niekiedy nawet na własnych błędach i porażkach. Jednak ważne by te zbliżyły nas do sukcesu.” Startup Factory

W ramach metodologii Customer Development wyróżnia się cztery etapy:

Etap I – rozpoznanie rynku

Etap II – weryfikacja rynku

Etap III – tworzenie bazy klientów

Etap IV – budowanie firmy

Więcej o Customer Development, szczegółowe opisanie tych etapów – CZYM JEST MODEL CUSTOMER DEVELOPMENT?

● Załóż blog w WordPress, na którym będziesz dokumentować postęp realizacji modelu Customer Development.

● Kontaktuj się ze swoim zespołem poprzez Skype lub Hangouts.

● Spisz 9 hipotez, które będą odpowiadały poszczególnym elementom szablonu modelu biznesowego.

● Wymień najważniejsze cechy produktu, wymyśl plan przygotowania minimalnie satysfakcjonującej wersji.

● Oszacuj wartość okazji rynkowej. Posłuż się reklamami na Facebooku lub Trendami Google, by oszacować potencjał wzrostu tego rynku. Przeanalizuj jakich miałbyś konkurentów przy pomocy serwisu Crunch-base.

● Oblicz wartość całkowitego dostępnego rynku i znajdujących się na nim klientów.

● Zdecyduj jaki to typ rynku – nowy/istniejący/resegmentowany.

●  Co tydzień przygotowuj raport z postępów – aktualizacje szablonu modelu biznesowego, podsumowanie procesu Customer Development.
-Zacznij od prezentacji szablonu modelu biznesowego
-Zmiany w stosunku wersji poprzedniego szablonu wprowadzaj kolorem czerwonym
– Co tydzień przedstawiaj wnioski: Co sądzimy? Czego się dowiedzieliśmy? Co zamierzamy zrobić w następnym tygodniu?

● Powinieneś w jasny i prosty sposób potrafić wyjaśnić po co istnieje Twoja firma. W przeciwnym wypadku dalsze kroki są bez sensu. Przydatny będzie schemat propozycji wartości – „Pomagamy X robić Y dzięki Z”.

● Kiedy masz już propozycję wartości Twojej firmy, zapytaj kilka osób (nie muszą być z grupy docelowej) czy Twoja propozycja ma sens.

● Jeżeli uznają, że nie ma to dla nich sensu, wyjaśnij im pomysł szczegółowo i poproś, by go dla Ciebie streścili. Być może wyłapiesz w tej wypowiedzi coś, co pozwoli lepiej sformułować Twoją unikalną propozycję sprzedaży.

Wykup domenę dla swojej firmy. REJESTRACJA DOMEN. SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ ADRESU WWW – Tutaj możesz sprawdzić czy adres www jest dostępny.

● Zarejestruj wybrany adres. Możesz zarejestrować kilka różnych słów, różne pisownie nazwy firmy, nawet takie z błędami. Jak zarejestrować domenę –  JAK ZAREJESTROWAĆ DOMENĘ

● Gdy będziesz mieć już adres, ustaw na nim aplikację Google Apps – z pocztą elektroniczną, kalendarzem, możliwością udostępniania dokumentów i innymi przydatnymi funkcjami. Aplikacja posiada 30 dniowy okres próbny

● W zależności od tego, nad jakim produktem pracujesz może to być np. podstawowa strona docelowa z propozycją wartości, informacją o korzyściach i wezwaniem do działania – np. „Dowiedz się więcej”, „Wypełnij ankietę”, „Zamów w przedsprzedaży”.

● Prostymi narzędziami zamieszczania ankiet/formularzy na stronie są Google Forms, Wufoo i Zoomerang.

● Zacznij pokazywać swoją stronę potencjalnym klientom, przy okazji testuj segment klientów i propozycji wartości

● Generuj ruch na Twojej minimalnie satysfakcjonującej stronie – użyj Google AdWords, reklamy na Facebooku, pozycjonowania strony – JAK POZYCONOWAĆ STRONĘ

● Wykorzystaj sieć kontaktów do znajdywania klientów należących do grupy docelowej. Zapytaj znajomych – „Znasz kogoś z problemem X?, Czy możesz pokazać mu tą stronę.” Wyślij takiemu znajomemu wiadomość e-mail z kilkoma zdaniami wyjaśnień.

● W przypadku produktów B2B dobrym narzędziem do wyszukiwania klientów do grupy docelowej jest Twitter, Quora, branżowe listy mailingowe. Nie spamuj – zamieszczaj odwołania do Twojej strony subtelnie.

● Wysyłaj e-maile, twórz grupy dyskusyjne za pomocą np. Mailchimp, Postmark, grupy dyskusyjne Google.

● Tak jak wcześniej wspomniałam, twórz ankiety.

● Pozyskuj informacje zwrotne na temat interfejsu użytkownika i minimalnie satysfakcjonującego produktu (MVP).

Połącz interfejs użytkownika z kodem strony – Node.js, Rubyon Rails, Django, SproutCore, jQuery, Sumfony, Sencha.

● Monitoruj statystyki strony i obserwuj wskaźniki za pomocą narzędzia Google Analytics – liczbę wyświetleń, czas spędzony na stronie, źródła odwiedzających.

● Załóż konto w serwisach GetSatysfacition czy UserVoice i mierz zadowolenie klientów z produktu i pozyskuj informacje zwrotne np. z nowymi pomysłami cech produktu.

● Zadawaj konkretne i szczegółowe pytania np. „Czy istnieje jakiś konkretny powód, który uniemożliwia Ci rejestracje?”, „Co jeszcze musiałbyś wiedzieć, żeby wziąć pod uwagę zastosowanie naszego rozwiązania?”. Pozwoli to uzyskać obszerne informacje zwrotne.

● Zbieraj adresy e-mail. Będziesz mógł potem kontaktować się z osobami i prosić o rozmowę.

● Zaktualizuj stronę internetową z użyciem zdobytych informacji.

● Musisz pamiętać, że dopracowany produkt nie jest jego gotową wersją. Powinien mieć profesjonalny, wiarygodny wizerunek pozwalający na przeprowadzanie testów weryfikujących.

● Monitoruj i gromadź statystyki strony.

● Chodzi o to, by usłyszeć od użytkowników „To jest super! Kiedy dodacie funkcję X?”

● Umieść na stronie formularz pozwalający złożyć zamówienie w przedsprzedaży. Zbierzesz w ten sposób dane potrzebne do naliczenia opłat zanim będziesz gotowy do pobierania pieniędzy i będziesz miał finalny produkt.

● Gdy będziesz gotowy rozpocząć pobieranie pieniędzy, wybierz dostawcę systemów płatności np. Przelewy24, DotPay, PayUPORÓWNANIE PŁATNOŚCI INTERNETOWYCH.

Powodzenia!

 

 

 

Źródła:
Steve Blank, Bob Dorf- Podręcznik startupu. Budowanie Wielkiej firmy krok po kroku, Wyd. Onepress.

http://startupfactory.businesscreators.pl/

Designed by Freepik