Boisz się występować przed kamerą? Nie wiesz, jak się zachować? Myślisz, że to nie dla Ciebie? W poniższym artykule przedstawimy Ci kilka wskazówek, dzięki którym nagrania wideo nie będą dla Ciebie tak dużym wyzwaniem.
Wiesz o czym mówisz?
Zarówno gdy opowiadasz o swojej firmie, wypowiadasz się jako ekspert, czy promujesz konkretny projekt przygotuj sobie zarys tego co i w jaki sposób chcesz powiedzieć. Gdy kamera zacznie nagrywać, światła będą skierowane na Ciebie i pomyślisz, że wszyscy na Ciebie patrzą możesz nie potrafić skleić kilku zdań. Przygotuj wcześniej kwestie, które chcesz powiedzieć, przećwicz przed lustrem lub przed przyjazną osobą, a gdy złapie Cię trema powtórz przećwiczone kwestie. Wtedy możesz być pewny, że nie powiesz żadnej gafy.
Mów tak, by Cię zrozumiano
Ważne, by mówić z energią, ale powoli i wyraźnie. Oczywiście nie zbyt powoli, bo odbiorca szybko się znudzi! Zachowaj także naturalne odstępy na oddech. Nie komplikuj swojej wypowiedzi. Stosuj proste i jasne słowa, które przekażą sens wypowiedzi lepiej od branżowego żargonu. Pamiętaj również, by ograniczyć ilość wtrąceń typu „yyy” i „eee”. Nie brzmią one zbyt dobrze. Czasem lepiej zrobić trochę dłuższą pauzę na oddech niż powtarzać je w kółko.
Gestykuluj z umiarem
Podczas rozmowy nie poruszaj się niepotrzebnie, nie kołysz się na boki, nie wymachuj rękami. Zachowaj wyprostowaną pozycję oraz kontroluj gestykulację, by pozostała ona na umiarkowanym poziomie. Gesty wyraziste i szerokie sprawdzające się przy wystąpieniach publicznych przed kamerą mogą wydać się przejaskrawione i nieadekwatne.
Twoja postawa to podstawa
Po pierwsze, nie garb się! To naprawdę bardzo źle wygląda. Stój stabilnie na obu nogach, w wyprostowanej pozycji. Jeśli udzielasz wywiadu siedząc zwróć uwagę na to, jak wyglądają Twoje nogi. Kobiety, zwłaszcza wtedy, gdy mają na sobie sukienkę lub spódnice powinny uważać z zakładaniem nogi na nogę. Zdecydowanie bezpieczniej będzie ułożyć nogi na ukos jedną na drugą niczym Elżbieta Jaworowicz 😉
Masz się w co ubrać?
Wybierz sprawdzony zestawy, w którym dobrze się czujesz. Pamiętaj jednak, że pierwsze wrażenie będzie rzutować na Twoim odbiorze przez widzów. Jak się ubrać? Panowie powinni zadbać o to, by nogawki od spodni był odpowiedniej długości i czy żeby skarpetki były w neutralnym, najlepiej ciemnym odcieniu. Panie natomiast powinny zrezygnować ze strojów zbyt skąpych, przykrótkich spódniczek i sukienek bez ramion. Staraj się unikać zbyt wyrazistych kontrastujących ze sobą wzorów i nadmiaru kolorów. Upewnij się, że nie masz na sobie przedmiotów, które mogłyby zakłócać pracę mikrofonu: szeleszczącej koszuli, czy brzęczących kolczyków.
„Uśmiechnij” swoje oczy
Nastaw się pozytywnie do wystąpienia. Uśmiechaj się szczerze. Nie pokazuj swoich stresów z tego dnia, złości na korki w mieście, czy problemów dnia codziennego. Twój widz będzie chciał zobaczyć pogodną osobę, od której czegoś ciekawego się dowie, pamiętaj o tym! Oczywiście nie można przesadzać, zbyt rozchichotany styl może być uznany za nieprofesjonalny.
Nie świeć jak żarówka
Make up! Zarówno Panie, jak i PANOWIE powinni o niego zadbać. W studiu telewizyjnym, bądź nagraniu realizowanym przez profesjonalny zespół nie może zabraknąć osoby odpowiedzialnej za makijaż, która przykryje wszelkie niedoskonałości cery. Kamera bardzo uwydatnia nasze mankamenty, przez co późniejszy efekt może być niezadowalający. Jeśli w miejscu, w którym masz nagranie nie ma makijażysty zadbaj o własny zapas pudru, czy fluidu.
Gdzie się patrzysz?
Kontakt wzrokowy to kolejny ważny aspekt. Po pierwsze, jeśli nie masz innych wytycznych od realizacji nagrania patrz na osobę zadającą pytania (osobę, z którą rozmawiasz). Jeśli jesteś w studiu także z innymi osobami patrz akurat na tą, która zabiera głos. Nie szukaj wzrokiem kamery! Bardzo możliwe, że nawet gdy nic nie mówisz kamera może być skierowana na Ciebie. Trzymaj fason do końca!
Take it easy!
A na koniec najistotniejsze przesłanie… Wyluzuj! Twoje zdenerwowanie po pierwsze będzie bardzo widoczne na nagraniu, po drugie możesz się zestresować i zapomnieć co chciałeś/chciałaś powiedzieć. Nie martw się! Osobom, które realizują ten program, nagrywają z Tobą reklamę itp. Także zależy na jakości nagrania. Chcą, byś wypadł jak najlepiej, bo oni też z tego będą rozliczani. Zaufaj im, przygotuj się merytorycznie i wszystko pójdzie sprawnie 🙂 Podczas naszych nagrań chcemy, by nasi goście czuli się dobrze. Dlatego zawsze zadajemy pomocnicze pytania, by osoba występująca przed kamerą mogła się odprężyć i poczuć się swobodniej.
Nie taki diabeł straszny! Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Ci w przygotowaniu się do nagrania. Chcesz nagrać coś dla siebie i swojej firmy? Skontaktuj się z nami! 🙂