Jak powstaje profesjonalny film reklamowy?

Jak powstaje profesjonalny film reklamowy?

Nagraj biznes

Krótkie amatorskie filmiki powstają obecnie codziennie. Z pewnością każdy z Was może wyjąć w tym momencie smartfona, bądź aparat i nakręcić kilka minut z tego co obecnie się wokół niego dzieje. Powstaje wówczas pogląd, że w promocji firmy działa to tak samo. Skoro nawet Pani Krysia – sekretarka w naszej firmie – może nam nagrać wideo, to czemu my mamy płacić profesjonalnej firmie?  Czy na pewno ten krok jest przemyślany?

 

Dobry materiał filmowy powstaje wtedy, gdy zaangażowany jest w jego produkcje dobry sprzęt i profesjonalna ekipa. Stworzenie scenariusza, który zainteresuje odbiorcę, dobranie rekwizytów, sprzętu, zespołu ludzi pracujących nad filmem począwszy od osoby prowadzącej, przed aktorów, statystów, kamerzystów, oświetleniowców, na montażystach kończąc wymaga dobrej koordynacji działań.

A zatem jak to powstaje? Na początku stwarza się zalążek scenariusza, koncepcję sekwencji działań, dobiera grupę docelową oraz ustala cele nagrania, tak by film mógł trafić tam gdzie powinien. W końcu robimy go, by zainteresować odbiorcę, pokazać się – zawsze robimy film w jakimś celu!

DSC_4624_1600

Gdy mamy już scenariusz, dobieramy do niego miejsce, dekoracje, kostiumy, rekwizyty, fryzury, makijaże oraz ustalamy ilość osób do stworzenia całości. Gdy to jest już gotowe powstaje tzw. Harmonogram produkcji z rozpisanymi dokładnie momentami kręcenia konkretnej sceny. Wtedy powstaje wstępny kosztorys. Pamiętajmy, że każdy z tych elementów ma swoją cenę, im więcej chcemy dostać, tym cena będzie wyższa. Natomiast im lepiej i dokładniej zaplanowana jest agenda całości, tym koszty stają się „stałe”. Każda niespodziewana sytuacja na planie może wydłużyć dzień zdjęciowy, który powoduje dodatkowe płatności za nadgodziny ludzi, sprzętu i  miejsca.

Później zawiera się umowy z podwykonawcami, zapoznaje się zleceniodawcę z treścią filmu, przeprowadza próby aktorskie oraz sprzętu technicznego, by nic nie zaskoczyło nas w trakcie zdjęć. Później trwają prace przygotowawcze do zdjęć: kostiumy, charakteryzacja, ustawienie planu i sprawdzenie rejestracji dźwięku i realizacja zdjęć w plenerze, atelier i halach zdjęciowych.

Sam proces nagrywania filmu jest najkrótszym, a zarazem bardzo ważnym z etapów. Od tego, jaki materiał uda się nakręcić zależy powodzenie całej produkcji. Istotne jest, by trzymać się planu działania ustalonego wcześniej, ponieważ każde odchyły mogą znacznie zwiększyć budżet całości.

Piotr Bucki

Mamy już materiał – czy to koniec pracy nad filmem? Nie! Teraz zaczyna się bardzo żmudny i pracochłonny okres montażu, który obejmuje: montaż ostateczny materiału obrazowego i dialogowego i wybór ostatecznych wersji scen, nagranie efektów dźwiękowych, praca nad ilustracją muzyczną filmu i wykonanie czołówki. Ta praca zajmuje kilkadziesiąt godzin roboczych. Co ważne, jeśli materiał jest dobrze, profesjonalnie nagrany, oświetlenie dobrze ustawione, zapewniony jest dobry dźwięk nagrania i tak dalej, wtedy montażysta w swoim zakresie możliwości ma więcej działań, by film był najlepszej jakości.

Dlatego warto postawić na profesjonalizm. W końcu taki krótki film stanie się wizytówką naszej firmy, prawda?

nagrajfilm

Jeśli jesteś zainteresowany(a) nakręceniem filmiku promocyjnego – napisz do nas! Z chęcią opowiemy historię Twojej marki 🙂