Dlaczego w biznesie warto stawiać na kobiety?

Dlaczego w biznesie warto stawiać na kobiety?

Analizując raport Głównego Urzędu Statystycznego „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy” z 2016 roku, możemy przedstawić następujące wnioski – w każdej grupie zawodowej mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety. Co więcej, ponad połowa stanowisk kierowniczych, przedstawicieli władz i wyższych urzędników objęta jest przez mężczyzn.

„Płeć jest jedną z kluczowych cech stosowanych w analizie rynku pracy. Kobiety często pracują w innych zawodach i branżach niż mężczyźni, mają inne wynagrodzenie i czas pracy. (…) Jedną z istotnych przyczyn tych różnic są uwarunkowania historyczne. Początkowo tylko mężczyźni pracowali, a kobiety wchodziły na rynek pracy stopniowo. Dopiero rozwój gospodarki po II Wojnie Światowej spowodował zwiększenie się aktywności zawodowej kobiet.”

Dzisiejszy artykuł ma za zadanie uświadomić kobiety o ich potencjale i dodać im pewności siebie w pracy. Przedstawimy ich silne strony i predyspozycje, by każda czytająca ten artykuł kobieta mogła odnaleźć i rozwijać w sobie te cechy oraz by uświadomić pracodawców, że Panie są tak samo wartościowymi pracownikami, jak Panowie.Dlaczego w biznesie warto stawiać na kobiety?

Kobiety są wielozadaniowe. Mają naturalną zdolność do wykonywania kilku czynności na raz a „multitasking” jest bardzo pożądaną cechą na stanowiskach menadżerskich, gdzie obszar zadań jest bardzo szeroki. Kobiety potrafią funkcjonować na kilku poziomach jednocześnie i wciąż uzyskiwać dobre rezultaty. „Każdy problem ma w ich oczach wiele odcieni i aspektów do rozwiązania. Ta drobiazgowość niejednokrotnie okazuje się przydatna i potrzebna, ale może irytować mężczyzn, jako że ci, skupieni na celu, nie zwracają aż tak bacznej uwagi na szczegóły. Obydwa podejścia mają swoje zalety i wady, więc najlepiej jest doceniać oba i wykorzystywać synergię płynącą z ich wzajemnego uzupełniania się.” Bycie wielozadaniowym owocuje – w świetną organizację pracy i terminowość.

Umiejętność ta, łączy się również z zdolnością kobiet do wielotematyczności – potrafią szybko zmieniać wątki w rozmowie, bez wprowadzania chaosu – „Dlatego szybciej i lepiej pojmują, o co chodzi. Cechy stereotypowo uznawane za kobiece pozwalają wsłuchiwać się w głos innych, a co za tym idzie – wypracować wspólne rozwiązania, angażować współpracowników i podwładnych, delegować odpowiedzialność. Są to bardzo pozytywne umiejętności”. Posiadają także zdolność do parafrazowania, która ułatwia zrozumienie, co rozmówca chciał wyrazić. Umiejętność słuchania i odpowiedniego komentowania przekłada się na pozytywne stosunki z współpracownikami i klientami.

Kobiety bardziej przywiązują się do zespołu, którym zarządzają i nawiązują z współpracownikami relacje osobiste. Ma to swoje plusy i minusy. Chociaż czasami mogą „matkować” pracownikom i dawać kolejne szanse, na pewno popychają lekko do pracy tych, w których wierzą i chronią swoich ludzi. Wiara przełożonej i poczucie bezpieczeństwa na stanowisku dodaje sił i wiary w samego siebie, szczególnie nowym i mniej doświadczonym pracownikom. Buduje to poczucie własnej wartości u pracowników, zachęca do rozwoju, awansowania – przez co zespół może stać się coraz bardziej profesjonalny.

Kobiety z natury wydają się mieć więcej cierpliwości a w dzisiejszym środowisku biznesowym, cierpliwość jest kluczem! Kobiety łatwiej znoszą ból, także ten emocjonalny (szczególnie te, które wychowywały dzieci). W biznesie zdarza się wiele bolesnych chwil. Dlatego bycie cierpliwym, wytrzymałym na stres i presję daje kobietom przewagę.

Przytoczone cechy nie są wyłącznie kobiecymi, ponieważ te atrybuty występują także u mężczyzn, jednak bardzo często u kobiet są bardziej nasilone i wyraźne. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na ukryty potencjał kobiet, a same kobiety do przedsiębiorczości i wiarę w swoje możliwości.

Zapraszam do zapoznania się z ciekawą listą The Forbes – „The World’s 100 Most Powerful Women” – zestawieniu najbardziej wpływowych kobiet. Znajdziemy tu wiele inspirujących postaci ze świata biznesu, prawdziwych liderek.

Jeśli odnajdujesz w sobie cechy wyróżnione przez nas w artykule oraz jesteś przedsiębiorcza – warto pomyśleć o własnym biznesie. W linku odnajdziesz 66 pomysłów na mały kreatywny biznes idealny dla kobiet. Pomysły stworzone są przez Latającą Szkołę, która pomaga kobiecym biznesom rozwijać skrzydła.

 

 

 

Joanna Drabik

Źródła:
Główny urząd statystyczny. Kobiety i mężczyźni na rynku pracy. Warszawa 2016.
A. Chybicka, E. Zubrzycka,  Siła kobiet w biznesie, GWP 2015.

 

Designed by Creative_hat / Freepik

  • Jest znacznie lepiej niż jeszcze kilkanaście lat temu, nasza praca jest coraz bardziej i coraz częściej doceniana, ale wciąż wiele jest do zmiany i mam nadzieję, że świat, w tym Polska, w tym kierunku będzie właśnie podążał. Znam mnóstwo kobiet, które doskonale radzą sobie w świecie, biznesie, życiu prywatnym, to bardzo inspiruje i pozytywnie nastawia do wszystkiego co robię.