Control Freak. Kim jest? Jak zwalczyć obsesję kontrolowania?

Control Freak. Kim jest? Jak zwalczyć obsesję kontrolowania?

Mianem Control Freaka, można określić osobę z nieodpartą potrzebą kontrolowania zarówno siebie jak i swojego otoczenia. Według psychologów takie skłonności najczęściej pojawiają się u osób, których rodzice lub bliscy uważali, że popełnianie błędów jest czymś złym lub np. że każda ocena poniżej 5 jest nie do przyjęcia. W efekcie, takie osoby od dzieciństwa poddawały się nadmiernej samokontroli, by uniknąć pomyłek.

W życiu dorosłym odbija się to w przekonaniu „Nikt nie zrobi tego lepiej niż ja”, „Jeśli ja tego nie zrobię, to nikt o tym nie pomyśli” lub zachowaniu „Zrób tak!”, „Tego nie rób!”.
Autorka książki „Emotional Freedom” – Judith Orloff, tak opisuje „zafiksowanych na kontroli”: „Ci ludzie obsesyjnie chcą ci dyktować, jaki powinieneś być i jak się czuć. (…) To często perfekcjoniści, którzy popadają w obsesję czystości, pracoholizm.”

devil
Przykład Control Freaka z dużego ekranu – Miranda Priestly z „Diabeł ubiera się u Prady”, która przez swoją ambicję i perfekcjonizm zamienia życie i pracę swoich pracowników „w piekło”.
steve
Steve Jobs – Control Freak z najwyższej półki – uważa, że obsesja na punkcie detali prowadzi do sukcesu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Psycholog University of Bradford – Alistair Ostell podkreśla, że takie osoby są „bardziej narażone na emocjonalne i psychiczne problemy, niż ludzie otwarci i elastyczni. Badani z tej grupy zamartwiają się, gdy coś nie idzie po ich myśli, a to z kolei obniża ich zdolność do radzenia sobie z problemami. Gdy się denerwują, zwiększa im się poziom kortyzolu we krwi, co osłabia ich system odpornościowy”. Dlatego, też warto zastanowić się, czy nie jesteśmy Control Freakami w pracy lub w życiu prywatnym. Czy nasz perfekcjonizm i nadmierne kontrolowanie nie wpływają negatywnie na nas lub naszych współpracowników.
Czym innym jest jednak narzucanie sobie samemu wysokich standardów, a czym innym prześladowanie nimi innych, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy ta osoba ma nad nami władzę, jest np. naszym szefem” – mówi Dorota Wiśniewska-Juszczak.

Na naszym rynku pracy, który stawia na kontrolę a nie na zaufanie – perfekcjonizm i nadmierna kontrola często traktowane są jako zalety pracownika.
Świetne w tym stanie jest to, że kontrolujesz to, co możesz kontrolować. Tragiczne jest to, że starasz się mieć kontrolę nad tym, czego nie jesteś w stanie kontrolować.” – słusznie zwraca uwagę Andrzej Kozdęba.

Jeśli odnalazłeś w sobie cechy Control Freaka, możesz wprowadzić w swoim zachowaniu zmiany, które ułatwią współpracowanie z Tobą, a także na pewno polepszą Twoje życie i pozwolą Ci trochę odpuścić.
Możesz spróbować wyłączyć powiadomienia w telefonie na jakiś czas – nie musisz być w zasięgu 100% czasu, szczególnie wolnego czasu. Często mierzymy ludzi swoją miarą, oczekujemy od nich rezultatów, które osiągnęlibyśmy sami, dlatego warto wdrożyć zasadę „bez oczekiwań”. Należy zamienić ciągłe kontrolowanie na zaufanie.
Co więcej, „według jednej z wersji zasady Pareto, jeśli zadanie zostało ukończone w 80% (czytaj: wymaga poprawek, które w niewielkim stopniu wpłyną na efekt końcowy), to można uznać je za ukończone i odpuścić ostatnie szlify. Warto o tym pamiętać, szczególnie w odniesieniu do tych, z którymi pracujemy – nie wszyscy są perfekcjonistami, każdemu zdarzają się też błędy, więc zamiast wkurzać się, że coś jest nie do końca takie, jak być powinno, czasami warto po prostu przejść obok tego i zająć się kolejnymi sprawami.” – Andrzej Kozdęba.

Remote control businessman

Remote control businessman

 

Joanna Drabik

Źródła:

Anette C. Anton, „Dziewczyna do wszystkiego. Jak unikać typwo kobiecych błędów na drodze do osiągnięcia sukcesu”, Wydawnictwo BC.edu, Warszawa 2010).
A. Fiedorowicz i M. Rachid-Chehab, Permanentna Inwigilacja
A. Kozdęba – Ciężkie życie control freaka czyli jak nauczyć się odpuszczać

Designed by Dooder / Freepik

 

  • Nie zajmuję się tym, na co nie mam wpływu (to nawiązując do powyższego cytatu z wpisu) 🙂

  • Natalia Jaranowska

    Najczęściej ludzie popadający w pracoholizm – uff. To nie ja 🙂

  • Mirella

    Uff, na szczęście mnie to nie dotyczy 🙂

  • O rany, a mnie się wiele punktów zgadza… Walczę z tym od lat, z różnymi skutkami. O, to może być dobre postanowienie noworoczne!