Nie jesteś za stary na sukces!

Nie jesteś za stary na sukces!

Słynna koncepcja wieku krytycznego (critical period hipothesis) mówi o tym, że języka w stopniu doskonałym można nauczyć się tylko do pewnego okresu w życiu (zazwyczaj 16 lat).
Talent muzyczny objawia się zazwyczaj w pierwszych 10 latach życia. Większość programistów zaczęło kodować jako dzieci. Sportowcy odnoszący największe sukcesy zwykle do 20 są już popularni. Może wydawać się, że jeśli w wieku 25 lat jedyne co masz to wykształcenie, to odniosłeś porażkę (quarter-life crisis). Jest to mylne wrażenie.

Patrząc na biografie założycieli 100 największych światowych firm (lista The Forbes) okazuje się, że duża część z nich w momencie otworzenia firmy miała 35-45 lat. Wykluczamy tu przypadki dziedziczenia oraz firmy, w których powstanie zaangażowany był rząd – jak np. jedna z największych firm świata Agricultural Bank of China założona przez Mao Ze Donga kiedy był Przewodniczącym Komitetu Politycznego Komunistycznej Partii Chin. Lista zawiera ludzi, którzy zawdzięczają wszystko wyłącznie sobie (self-made man). Przytoczyć możemy tu przykłady:
35 lat: William Procter – Procter&Gamble, Jan Koum – WhatsApp , Tim Westergrem – Pandora, Jimmy Wales – Wikipedia,
36 lat: Reid Hoffman – LinkedIn (36 lat),
38 lat: Hugo Boss – Hugo Boss, Masaru Ibuka – Sony,
39 lat: Cher Wang – HTC, Amancio Ortega – Zara, Gordon Moor – Intel, Liu Chuanzhi – Lenovo.

 

35

never-founders
Wiek założyciela w firmach, które odniosły sukces.

Rezultatem analizy listy The Forbes jest krzywa w kształcie dzwona – większość ludzi sukcesu, wybiło się mniej więcej w połowie życia (dla obecnego pokolenia około 35 lat). Nic dziwnego więc, że jeśli do tego czasu nasze osiągnięcia są znikome przychodzi kryzys wieku średniego (mid-life crisis).

never-regret
Kto żałuje?

Powyższy wykres pokazuje, że największy poziom żalu powstały z powodu niezrealizowanego potencjału przypada na 45-55 rok życia. Właśnie wtedy przychodzą myśli, że jest już za późno, by coś zmienić. Powinniśmy wówczas przypomnieć sobie przykłady przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces po 40 –
40 lat: Henry Ford – Ford, Gustaf Larson – Volvo,
41 lat: Christian Dior – Dior, Donald Fisher – Gap, Robert Noyce – Intel, Asa Candler – Coca-Cola,
42 lata: John Warnock – Adobe, Jerry Baldwin – Starbucks, Soichiro Honda – Honda,
43 lata: Charles Geschke – Adobe, Henry Royce – Rolls-Royce, Sam Walton – Walmart,
44 lata: Sam Walton – Walmart
a nawet 52 lata: Ray Kroc – McDonald’s i 65 lat: Harland Sanders – KFC.

 

40

Należy zwrócić też uwagę, że pomiędzy 39 a 70 rokiem życia mamy najwyższy poziom:
zdolności poznawczych (koncentracji, pamięci, logicznego myślenia, spostrzegawczości)
-zdolności współpracy
myślenia abstrakcyjnego
-umiejętności identyfikowania potencjalnych problemów
-zdolności wdrażania planów w życie.


Nie daj sobie wmówić, że jest za późno. Przyjrzyj się swojemu doświadczeniu, znajomościom, pozyskanemu know how i energii do działania. Realnie oceń swoje możliwości i skup się na tych pragnieniach, które masz głęboko w sobie.Bo w większości przypadków dopiero człowiek po 35-roku życia zaczyna sobie zdawać sprawę czego chce od życia. Zaczyna być dojrzały, świadomy i przetarł już sporo szlaków. Pojawia się też wewnętrzne poczucie i zobowiązanie by zrealizować nagromadzony potencjał. Statystyki tylko to potwierdzają.” Paweł Montwiłł

Wartą obejrzenia jest również prezentacja z TEDxBrussel – „It’s not too late to make a difference”, na której Jonathan Sackner-Bernstein wymienia inne inspirujące przykłady ludzi sukcesu w „późnym” wieku oraz podkreśla rolę życiowego doświadczenia i wiedzy zdobywanej latami.

 


Joanna Drabik

Źródła:

Anna Vital – infografiki

The Forbes – The World’s Biggest Public Companies

Paweł Montwiłł, Nie jesteś za stary by coś w życiu osiągnąć!

Too Late To Start? Quarter Life Crisis and Late Bloomers

  • Super wpis, bardzo pokrzepiający. Jak widać nigdy nie jest za późno i nie należy się poddawać.